Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

anne sütü nasıl oluşuyor ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Anne sütü nasıl saklanır, Anne sütü, anne sütü hijyenik bir şeklide nasıl dondurulur, anne Anne
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Anne Sütü Nasıl Oluşur

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Anne Sütü Nasıl Oluşur

  Anne Sütünün Oluşumu

  Gebelik boyunca annenin memeleri süt üretmeye hazırlanır. Meme büyür ve daha da kanlanır. Meme ucu etrafı iyice koyulaşır, burada koku salgılayan montgomery bezleri milimetrik tomurcuklaşır.

  Doğumdan sonra bebek mümkün olduğu kadar erken anneyle buluşturularak ilk emzirmenin sağlanması gerekir. Bebek annenin göğüs ucunu ağzına alınca,anne uyarılır. Hipofizden oksitosin ve prolaktin salınımı başlar. Prolaktin meme dokusundaki süt keseciklerinde bulunan laktoferinlerin süt yapımını sağlar. Oksitosin hormonu ise süt üreten hücrelerin etrafında bulunan kas dokusunu harekete geçirerek bunların kasılmasını ve bu kasılmayla da sütün kanallarda ilerlemesini sağlar.

  Ayrıca oksitosin hormonunun kanalları genişletici etkisi sütün kanallarda ilerlemesini daha da kolaylaştırır. Her memede benzer sayıda süt bezi vardır. Bu yüzden memenin küçük yada büyük oluşu süt verimine etkili olmaz.
  Alveolus (süt keseciği) etrafındaki laktositler (süt üreten hücreler) tarafından oluşturulan süt, ductuslar (süt kanalları) ile laktofer sinüse (meme başı altındaki tüm kanalların açılıp sütün biriktiği boşluk) gelerek, birikir. Bebek ağzıyla kavradığı bu bölgeye baskı uygulayıp emerek sütü içine çeker. Bu uyarı süt oluşumunu hipofizi uyararak daha da arttırır. (1) Meme ucunun uyarılması ve (2) bebeğin anneyi olabildiğince emmesi süt yapımını uyaran en önemli iki tetikleyici mekanizmadır. Dolayısıyla anne sütü yapımı bebeğin emme oranıyla orantılıdır. Bebeğiniz ne kadar emerse sütünüz o kadar bollaşır.

  Dr. Fatih Hakan ÇAM 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Anne sütü doğumdan sonra mı oluşuyor yoksa hamilelik sürecinde mi meydana geliyor? Ayrıca anneye ya da bebeğe, fazlalığına ya da azlığına göre zararları mevcut mudur? Oldukça merak ediyorum, dönüş yaparsanız sevinirim.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri