Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ahmet yesevinin kısaca hayatı Ahmet Yesevi , (1093 Sayram - ö. 1166 Türkistan (Yesi) , Kazak istan) , Türk mutasavvıf ve şair .İlk Türk Mutasavvıfıdır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 331      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ahmet Yesevinin Kısaca Hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmet yesevinin kısaca hayatı

  Ahmet Yesevi, (1093 Sayram - ö. 1166 Türkistan (Yesi), Kazakistan), Türk mutasavvıf ve şair.İlk Türk Mutasavvıfıdır. Yeseviliğin esaslarını belirlemiş bu esalar Alevi inancının belirli bir sistematiğe girmesinde temel oluturmuştur. Alevi inancının yol önderlerindendir. Nakşibendi ve Bektaşi tarikatını da çeşitli şekillerde etkilemiştir.

  Hayatı

  Tam adı Ahmet bin İbrahim bin İlyas Yesevi'dir. Karahanlıların hüküm sürdüğü çağlarda Orta Asya'nın iktisadi, sosyal, siyasi ve medeni hayatında önemli bir yer tutan, Yesi şehri yakınlarında Sayram kentinde doğmuştur. Babası Hace İbrahim Şeyh ve manevi babası Arslan Baba'nın vefatlerini müteakıb Buhara ve Semerkant'ta Melametî-Kalenderî şeyhi olduğu iddia edilen Yusuf Hemedani'nin yanında eğitimini tamamladı.Zaten Yesevi'nin Fakrname eserinde adları geçen Şakik-i Belhi, Ahmed-i Cami-i Namıki ve Kutb'ud-din Haydar gibi önemli şahsiyetlerin Melametî-Kalenderî çevrelere mensup oldukları da kaynakların verdiği bilgilerdir. Hatta bu müridlerden Kutb'ûd-dîn Haydar, 12. yüzyıldan itibaren Kalenderîliğin en yaygın ve faal kolunu oluşturan Haydarîliğin kurucusudur.
  Anadolu'ya hiç gelmemiş olmasına rağmen Anadolu'da da tanınan ve sevilen Ahmet Yesevi, yaygın olan kanaate göre, Mevlânâ, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi Anadolu ekollerini ve Aleviliği etkilemiştir.
  Ahmet Yesevi, Divan-ı Hikmet adıyla yüzyıllar sonra derlenecek olan Hikmetleri aracılığıyla Türklere İslam'ı kolaylaştırarak benimsetmiştir. Bunun için İslam inancını, Türk gelenek, inanç ve yaşam tarzı ile uygun biçimde sentezleme yolunu seçmiştir.[kaynak belirtilmeli] Üstelik bu yolu seçen kimi din alimleri sapkınlıkla ve dinden çıkmakla suçlanmasına rağmen Yesevi başarıyla yolunu (tarikatını) kurmuş ve geliştirebilmiştir. Eski Türk inanışlarından, adetlerinden bir kısmını İslam dininin içine dahil ederek, dinlerini yeni değiştirmiş olan Türk topluluklarına dinin özünü yani felsefi yönünü tanıtmıştır.
  Türkistan Türklerinin İslam’ı kitleler halinde kabul etmeye başladığı 10. yüzyıl, Türk dünyası için tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Bu yüzyıldan itibaren Türkler, kendilerine özgü bir İslamiyet anlayışını benimsemişler, günümüz de dahil olmak üzere, Türklerin sosyal yaşayışları da, kurdukları devletler de, ne eski Türklerinkine, ne de Araplarınkilere benzemiştir
  Yesevi, Arapça ve Farsça'yı çok iyi bilmesine rağmen eserlerini ısrarla Türkçe'de vermiştir..
  Manevi silsilede Ebubekr, Ömer, Osman, Ali'den sonra gelen beşinci halife olduğuna ilişkin görüşler ve nakiller mevcuttur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ahmet Yesevinin Şiirleri
 3. Ahmet yesevinin özellikleri
 4. Ahmet yesevinin menkıbeleri
 5. Ahmet yesevinin edebi kişiliği
 6. Paylaş Facebook Twitter Google

 7. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  biraz sanki uzun olmuş ama emeği geçen herkese teşekkürler ödev yardımcı bir site bence 8. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 9. Misafir Üye

  Saol Kardeş Eline Sağlık Güzel Olmuş


 10. Misafir Üye

  ahmet bin ibrahım isninde binler yanlışmı ?


 11. Misafir Üye

  teşekkürler çok güzel olmuş


 12. Misafir Üye

  yahya kemal beyatlının görüşünü de belirtmeliydiniz . çünkü sonda öyle bir not düşmüşsünüz


 13. Misafir Üye

  Bu bilgi çok işime yaradı artık tüm araştırmalarım i forumlord tan yapıcam


 14. Misafir Üye

  çok thanks işime yaradı din öğrt. aferin verdiiiiiiiiiiiii..


 15. misafirim canım

  Çok güzel olmuş herkese çok teşekkür ederim Hayatım hayatım hayatım foromlord


 16. Misafir Üye

  ödev için yardımcı oldu sağolun


 17. misafir olarak tanı

  Ahmet Yesevi Çok güzel olmuş dier araştırmalarımıda artık buradan hazırlıyacağım


 18. Misafir Üye

  Süper bir ödew sitesi emeği geçen tüm herkese teşekkürler..😂


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri