Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

hıdırellez ile ilgili makaleler lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ruh Sağlığı İle İlgili Makaleler Hıdırellez İle İlgili Kompozisyon Hıdırellez İle İlgili İnanışlar Hıdırellez İle
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hıdırellez İle İlgili Makaleler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Hıdırellez İle İlgili Makaleler

  HIDIRELLEZİN TÜRK KÜLTÜRÜNDE YERİ, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ

  Türk kültüründe en yaygın “kurtarıcı simgesi” “Hızır” olarak bilinir. Dolayısıyla “kurtuluş”u simgeleyen günümüz Nevruz’u veya eskinin Ergenekon’u “Hızır” kişiselleştirmesiyle kurtarıcıya kavuşmuştur. Böylece bu iki simge aynı süreçte birleşmiştir. Dolayısıyla kimi zaman da bu olgu, Hızır bayramı (Hızır Nebi) olarak da kutlanmıştır. Hızır, zorda olanın imdadına koşan, onu kurtuluşa eriştirendir.

  Kışın zorlu ve soğuk günlerinden çıkarak, sıcak ve doğanın canlanacağı günlere kavuşmak isteğiyle halk, baharın ilk günlerinde, Hızır’dan sıcaklık dileğinde bulunur. Böylece, burada, geleneklerimizde Hızır’ın ateşi getirmesi ile, sıcaklığı simgelediğini görürüz. Ancak, baharda doğanın canlanması için ikinci önemli öğe olan suyun da sıcaklığa eşlik etmesi, el ele vermesi gerekmektedir.

  İlyas ile simgelenen su da, sıcaklığa eklenince, simgesel bütünleme Hızır-İlyas olarak karşımıza çıkar. “Hızır İlyas, Hızır İlyas; Bitti çicek, geldi yaz” deyişinde de bu vurgulamayı görürüz. Böylece kısaltılmış söylenişiyle Hıdırellez uygulamasına ulaşılır. Aynı öz anlamın çeşitli yorumsal anlam vurgulamalarıyla, Nevruz, Ergenekon, Hızır Nebi, Hıdırellez simgeleştirmeleriyle kutlandıklarını görmekteyiz.

  Doç. Dr. Belkıs Temren

  HIDIRELLEZ VE KAKAVA ŞENLİKLERİ, NEDİR, NASIL KUTLANIR

  İlkbaharı karşılamak için yapılan eğlencelerden biri olan Kakava Şenlikleri ve Hıdırellez Kutlamaları her yıl mayıs ayının 5. ve 6. günlerinde düzenlenmektedir.

  Hıdırellez gününden 1 gün önce 5 Mayıs’ta genellikle Romanların oluşturduğu bir grubun katıldığı ve seyrine hemen hemen bütün Edirnelilerin geldiği Kakava eğlencesi yapılır. Akşam aralarından birini Çeribaşı seçerler. Oyunlar oynanır, çeşitli eğlencelerle güzel bir gün geçirilir. Eğlence dönüşü her sokak başında eski hasır yakılır. Yörede bu ateş üzerinden 3 kez atlamak uğur sayılır. Akşam herkes dileklerini yazıp niyet çömleğine atar.

  Ertesi gün bütün Türkiye’de kutlanan Hıdırellez çok ilginç bir şekilde de Edirne’de de yapılır. O gün herkes sabahın erken saatlerinde kalkıp nehir kenarına giderler.

  Ellerinde su kaplarıyla yüzlerini yıkarlar. Genç kızlar gelinlik veya en yeni elbiselerini giyerek Sarayiçi’nde söğüt dallarıyla yürüyüş yaparlar. Bazıları şafak vaktinde günahlardan arınmak, zinde kalmak ve yılın bereketli, bolluk içinde geçmesi için nehrin sularında yüzerler.

  Koparılan söğüt dalları kapılara asılır. Akşamdan hazırlanan niyet çömleklerinin başlarına toplanıp maniler ve gerçekleşmesi dileğiyle niyetler söylenir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri