Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

müzeleri gezerken nelere dikkat etmeliyiz ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Müzeleri Gezerken Uymamız Gereken Kurallar Müzeleri Gezerken Uyulması Gereken Kurallar Oruçluyken nelere dikkat etmeliyiz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Müzeleri Gezerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Müzeleri Gezerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  MÜZE ve ÖREN YERLERİ NASIL GEZİLİR?

  Öncelikle bir rehber eşliğinde değil de kendi başınıza gezmeye çıktığınızda gezip görecek olduğunuz bölgelerde bulunan Müzeleri, Ören yerlerini ve Tarihi mekanları gezerken nelere dikkat edilmeli ve bu yerler gezilirken nasıl bir yol izlemnelidir, bunu pek çoğumuz bilemez ve gezdiğimiz yerleri de tam olarak anlayamadan gezeriz. Yani sadece bakıp geçeriz. Bakıp geçtiğimiz içinde çok fazla birşey aklımızda kalmaz ve çok çabuk unuturuz.

  MÜZE : Yapılan kazı çalışmalarında elde edilen tarihi ve kültürel bulguların ve eserlerin sergilendiği kapalı veya açık korunaklı mekana denir.

  ÖREN YERİ : Herhangi bir bölgede bulunan ve eski döneme ait olan yerleşim merkezlerinin toprak üstüne çıkartılarak belirgin şehir planını ortaya koyan eski antik kent kalıntılarıdır.

  Keyifli ve kalıcı bir gezi için nasıl bir yol izlemeliyiz.?

  1 – Gidecek olduğunuz bölgenin geçmiş tarihini varsa mitolojik veya yaşanmış hikayelerini, Bunların bilgilerini köy kahvelerinde ki sohbetlerle veya yöre insanıyla kaynaşarak alabilirsiniz.

  2 – Eğer gezecek olduğunuz yer jeolojik özellikler taşıyorsa oluşumunu, Bu bilgileri, o bölgenin information bürolarındaki tanıtım kitapcıklarında bulabilirsiniz.

  3 – O bölgenin geçmiş tarihi ile ilgili kalıntılarının olup olmadığını ve nerelerde bulunduğunu, Bu bilgileri de gerek haritalarda gerekse yol güzergahlarında ki yönlendirme ve bilgilendirme tabelalarını takip ederek bulabilirsiniz.

  4 – Bu yerlerin daha önceki dönemlerde ne olarak kullanıldığını ( yerleşim yeri mi, dinsel amaçlı ibadet yeri mi? ) Bu bilgilere orada yapılmış ünitelerin dış mimarisi ve yaşanan iç mekanlarını inceleyerek fikir sahibi olabilir ve bunları elimizde mevcut olan bilgilerle tamamlayabiliriz.

  5 – Varsa mağaralarının oluşumu ve ne süreçte oluştuğu, kayaç yapısını, Bu tip bilgiler mağaraları oluşturan sarkıt, dikit, sütun, traverten vb. oluşumlarda kayaçların yapısında bulunan mineralleri veya madenleri görsel olarak analiz etmekle tam olmasada en azından bizlere bir fikir vermiş olur. Sarkıtların, dikitlerin ve sütunların kalınlıklarından da mağaranın yaklaşık yaşını tahmin etme sansına sahip olunabilir.

  6 – Antik Kentlerin hangi döneme ait olduğunun tahmin edilebilmesi, Bu bilgiler aslında çok zor bilinebilir bilgiler arasında yer almakla akademisyenler tarafından bile zor tahmin edilebilir. Ancak biz bunlarla ilgili biraz bilgiye sahipsek kullanılan yapı taşlarından veya şehir yapısına bakarak bunu rahatlıkla çözebilir ve biraz da olsa fikir yürütebiliriz.

  7 – Müzelerin gezilmesinde bir sıra var mıdır? Müzeleri gezerken tabiki bir tarih sırası takip edilmelidir.

  Müzeler iki bölümden oluşur:

  A – Arkeolojik bölüm
  Bu bölüm tümülüslerden, yer altı kazı çalışmalaroından ve antik kent kalıntılarında yapılan kazı çalışmalarında yer yüzüne çıkartılan eserlerin sergilendiği bölüm demektir.

  B – Etnografik bölüm
  Bu bölüm ise yakın çağdan günümüze kadar geçen süreçte halen kullanılmakta olan eserlerin sergilendiği bölümdür. Önce arkeolojik bölümden gezilmeli eserler dönemlerine ve devletlerine göre incelenerek en son etnografik bölümden geçilerek bitirilmelidir.

  Vahit GÜLAY 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri