Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

hak nedir kısaca anlamı tanımı hakkında bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Öd Nedir Kısaca Sözlük Anlamı Kas Nedir Kısaca Sözlük Anlamı Ada Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 284      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hak Nedir Kısaca Anlamı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Hak Nedir Kısaca Anlamı

  Hak Nedir Tanımı; herhangi bir varlığın, kanunî veya ahlakî gerekçelerle, sahip olması veya yapabilmesi gereken şeyler.

  Hak Kavramı

  Hak, hareket ve varlığın meşruiyet kaynağıdır. Örneğin insan, yaşama hakkına dayanarak yaşamını sürdürür. Ya da düşünce özgürlüğü hakkına dayanarak düşünce izharında bulunur. İnsan, hayvanlar ya da herhengi bir mahluk gibi iradesi herhangi bir şekilde sınırlanmadığı için, bu kaynağa dayanarak herşeyi yapabilir. Ama bu şekilde davranırsa kaos ortaya çıkar ve düzen ihtiyacı ortaya çıkar. Düzen kuralların konulması ve uyulmasını sağlamak amacıyla,uyulmadığı takdirde müeyyidelendirilmesi ile oluşur. Bu kuralları devlet belirler. Devlet, bu kuralları belirlerken, meşruiyet kaynağını, insanların ona düzeni sağlasın diye devrettiği haklardan alır... 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Hak : Hukuken korunan,canlıların sahip oldukları kazançtır. Herkesin hakları vardır. Bu haklar bazı durumlar sonucu ihlal edilemez.


 5. Misafir Üye

  Bana çokk yardımcı oldu valla çok güzel


 6. elif

  çok güzel teşekkür ederim ödevime yardımcı oldu


 7. Misafir Üye

  Bana çok yardımcı oldu


 8. Misafir Üye

  işe yaradı teşekkürler


 9. Misafir Üye

  Cok sagolun


 10. Misafir Üye

  Bravo çok guzel


 11. sevicnur

  Benim ödevimede gerçekten çok yardımcı oldu teşekkürler☆☆☆


 12. Misafir Üye

  Dersim için çok faydalı oldu


 13. Misafir Üye

  HAK NEDİR?

  Yaşamın bir amacı kişinin kendisini bulmasıdır. Kim olduğunun.
  Yaşamda, kişinin kendisini bulması için düşünmesi, araştırması, incelemesi, denemesi, davranışları ve olayları yaşaması, sorgulaması, yorumlaması, öğrenmesi ve anlaması gereklidir. Ki diğerlerini de anlayabilsin. Bunun için de düşüncelerin yaşama geçirilmesi gereklidir. Böylelikle duyguları tanıyacak ve hissedecektir. Farkı görecek ve eyleme geçen davranışlardan kendisine bir yorum yapıp anlam çıkarabilecektir ( Düşüncenin açığa çıkması hali). Bu bazen doğru bazen de yanlış olabilecek. Bunu belirleyen atılan adımın hangi yönde olduğudur. Ve atılan adımın kendisidir. Doğru veya yanlışın neticesinde kişinin bunu anlamasıdır. İşte kişinin veya varlığın bu davranış şekillerini uygulama yapmasına HAK denir.

  HAK; kişinin veya varlığın sadece kendisine aittir. Bir başkasının bu hak’ka karışması engellemesi, tecavüzü haksızlıktır. Hak’kın ihlalidir. Ve bu şeytanlıktır.

  İnsanın bireysel haklarının yanında toplumsal ve çevresel hakları da vardır. Yatma, kalkma, konuşma, dinleme, araştırma yapma, çalışma izleme görme v.s gibi olan bireysel hakların yanında birlikte olma, paylaşma vs gibi toplumsal haklara ilave olarak bunlardan faydalanmak için de çevrede bulunan bu özelliklerden faydalanmak da HAK’dır.
  Kişi veya varlık bu davranışları yaparken bir başkasının da HAK’kı olduğunu unutmamalıdır. Bu HAK’lar karşılaştığı zaman karşıdaki kişiden muhakkak onay ( rıza) alınmalıdır. Aksi halde HAK’kın çiğnenmesi olayı yaşanmış olur. Hak’kın çiğnenmesi olayı olduğunda ortaya güvensizlik çıkar. Ve güvensizlik, huzursuzluğu ve çatışmayı ortaya çıkarır. Bu bakımdan HAK’ka saygı göstermek zorundayız.

  Bir örnek vermek gerekirse; Rahatsızlığınız neticesinde doktora gitmek gereksiniminiz var. Özele veya devlete. Ayni amacı taşıyan başkaları da var. Orada buluştunuz. Doktorda bakım önceliği önce gidenindir. (Acil durumlar hariç). Sıraya girersiniz. Bir başkasının önüne geçemezsiniz. Geçmeniz halinde HAK’kı çiğnemiş olursunuz. Bu da HAK’ka saygısızlık olur. Kim olursanız olun. HAK’kı çiğnemek kendinizi çiğnemek olur, ki bu sizi şeytan yapar.

  Varlık, yaşamın kendisidir. Siz de bir varlıksınız. Yaşamın kendisisiniz. Varlık yaşama saygılı olmak zorundadır. Önce kendisi için. Eğer olmazsanız bir HİÇ olursunuz. Yok olursunuz. İşte insanın bilmesi gereken meselelerinden birisi de budur. Yani saygılı olmak. Bir zorunluluktur. Mutluluk için. Örneğimize devam edelim; Eğer sırayı siz ve diğerleri düzgün ve doğru kullanırsanız, HAK’ka uygun davranıldığından bir sorun çıkmadan doktor kontrolünüzü siz ve diğerleri rahat ve huzurlu bir biçimde yaparlar, huzurlu ve mutlu olurlar. Siz de öyle.
  Bunu çiğnerseniz bir başkasının veya başkalarının HAK’kını çiğneyeceğinizden huzursuzluk çıkartırsınız. Diğerini veya diğerlerini yok sayarsınız. Ki bu aslında kendinizi yok saymadır. Ve esas huzursuz olan da sizsiniz. İşte bilmemiz gereken bir diğer mesele de bu. Sorunlu olan sizsiniz. Ama bunun farkında değilsiniz. Guruplar ve toplumlar için de geçerli. Farklı fikirler, inanışlar, görüşler her zaman olacaktır. Önemli olan siz kendi yaşantınıza neyi uyguladığınızdır. Fikriniz veya inanışınız ne olursa olsun. SEVGİYİ Mİ? YOKSA ÖFKE ,NEFRET, KISKANÇLIK, DÜŞMANLIK MI? HANGİSİ? Sizce hangisi doğru.

  Bu tip davranışlarla karşılaştığımızda kızmamamız, öfkelenmememiz gerekiyor. Kişide var olan bu rahatsızlık bize de geçmiş oluyor. Bu sefer kendi YAŞAMA HAK’kımızı biz kendimiz kendimize karşı engellemiş ve çiğnemiş oluyoruz. Yani kendi kendimizin şeytanı oluyoruz.
  Bu durum kişiler arası, guruplar arası ve toplumlar arası ilişkilerde de kendisini aynen gösterir. Ve bu büyük bir çoğunluğun rahatsız olduğunu gözler önüne serer.

  Düzeltmemiz gereken en büyük sorun da bu. Ama önce kendimizi. SEVGİ’yi öğrenmemiz gerek. SEVGİ’ye saygıyı bilmemiz gerek. Hoşgörülülüğü bilmemiz gerek. İyiliği bilmemiz gerek. BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK ancak böyle gelir. HAK’KA SAYGIYLA.

  Kubilay Öğütveren
  _________________
  SEVGİLERİMLE...


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri