Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

anasınıfı öğretmeni olmak için kaç puan ve hangi liseye gitmek gerekir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Astronot olmak için hangi okullara gitmek gerekir Resim öğretmeni
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 368      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Anasınıfı öğretmeni olmak için kaç puan ve hangi liseye gitmek gerekir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Anasınıfı Öğretmenliği Nedir
  Okul Öncesi Öğretmenliği

  Anaokulu öğretmenliği programının amacı,0-6 yaş grubundaki çocukların eğitimlerini gerçekleştirecek okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Mezunlar meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

  Psikoloji, çocuk gelişimi, eğitimi, formasyon ve anaokullarında uygulanan faaliyetler hakkında dersler görürler. Anaokulları ve gündüz bakımevlerinde çalışabilmektedirler.

  GENEL BİLGİ

  Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne bağlı dört yıllık bir lisans programıdır. 25.01.2000 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği başlatılan bu program, halen ülkemizdeki Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan örgün Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programlarına eşdeğer bir programdır. Tamamen uzaktan öğretim sistemi ile eğitim yapılmaktadır.


  PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER
  Okulöncesi Öğretmenliği dört yıllık bir lisans programıdır. Dolayısıyla programa kayıt yaptıran öğrencilerin kayıt yaptırdıktan sonraki yedi yıl içinde programı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Diğer bir ifade ile, öğrencilerin dört yıllık bir programı en çok yedi yıl içinde tamamlama hak ve sorumluluğu vardır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

  Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı'na kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde "Okulöncesi Öğretmeni Lisans Diploması" almaya hak kazanırlar. Söz konusu bu kişiler MEB'lığının mevzuat hükümlerine göre ihtiyaç oranında Okulöncesi Öğretmeni olarak atanırlar.

  Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı'na kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla "Önlisans Diploması" almaya hak kazanabilirler.


  SUNULAN OLANAKLAR

  Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

  Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Gerekliliği

  Okulöncesi eğitim, insan gelişiminin en hızlı ve en duyarlı dönemini oluşturur. Yaşamın ilk yıllarında alınan eğitimin ve geçirilen deneyimlerin, ileri yaşlardaki öğrenme yeteneği ve gelecekteki başarı üzerinde de önemli etkileri vardır. Okulöncesi dönem alarak adlandırılan 0-6 yaş dönemi, çocuğun öğrenmesinin en yoğun olduğu, temel alışkanlıklarının, zihinsel yeteneklerinin en hızlı geliştiği ve biçimlendiği dönemdir.

  İnsan yaşamında böylesine önemli bir yeri olan bu yılların en yi biçimde değerlendirilmesi, nitelikli bir okulöncesi eğitimle gerçekleşebilir. Bu nedenle, okulöncesi eğitimin niteliğini artırmak, en etkili biçimde düzenlemek ve tüm yaş grubuna hizmet edecek biçimde yaygınlaştırmak çok önemlidir.

  Okulöncesi eğitim, özellikle, 20. yüzyılın son çeyreğinde hemen her ülkede giderek daha fazla önem kazanmıştır. Pek çok ülkede değişik okulöncesi eğitim modelleri denenmiş, ulusal ve uluslararası kuruluşların desteği ile çeşitli projeler gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz ve diğer ülkeler dikkate alındığında, okulöncesi eğitim her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.

  Okulöncesi Eğitim Nedir?

  Okulöncesi eğitim; 0-72 ay grubundaki çocukların gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun, zengin ve uyarıcı çevre olanakları sağlayan; onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönlerden gelişimlerini destekleyen; toplumun kültürel değerleri doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren ve onları ilköğretime hazırlayan; temel eğitim bütünlüğü içinde yer alan eğitimdir.

  Okulöncesi Eğitime Öğretmen Yetiştirme

  Okulöncesi eğitime verilen çok yönlü görevler, okulöncesi eğitime öğretmen yetiştirmeyi de o denli çok yönlü ve önemli bir uğraş durumuna getirmektedir. Okulöncesi eğitimde görevli bir öğretmen, çok çeşitli bilgi ve becerileri öğrencilerine kazandıracak bilgi ve deneyimi elde edecek özellikte yetişmiş olmalıdır. Okulöncesi eğitim hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde fiziksel ortam, araç-gereç ve program ne denli yeterli olursa olsun, okulöncesi eğitim hizmetlerinden beklenen yararın sağlanması, bu programları uygulayacak öğretmenlerin gerek nicelik gerekse nitelik yönünden yeterli olmalarına bağlıdır. Öğretmenin niteliği, okulöncesi eğitimin niteliğinin geliştirilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

  Bugün okulöncesi eğitim öğretmenleri üniversitelerin eğitim fakültelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye'de hedeflenen okullaşma oranını sağlayacak okulöncesi öğretmeni sayısı yeterli değildir. Hedefler doğrultusunda gereksinim duyulan öğretmenlerin örgün yüksek öğretim programlarıyla kısa sürede karşılanmasına da olanak bulunmamaktadır. Ülke gerçekleri göz önüne alındığında, nitelikten ödün vermeden istenilen sayıda ve en kısa sürede okulöncesi öğretmeni yetiştirebilmek için en rasyonel çözüm uzaktan öğretim sistemi ile öğretmen yetiştirmektir. Bu kapsamda 2000-2001 öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen program çerçevesinde, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi de okulöncesi eğitime öğretmen yetiştirmeye başlamıştır.

  Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  * BOĞAZİÇİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ORTA DOĞU TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * HACETTEPE EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ANKARA EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  * EGE EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * GAZİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * BAŞKENT EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * DOKUZ EYLÜL BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * MARMARA ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ANADOLU EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ÇUKUROVA EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ULUDAĞ EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * SELÇUK EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ONDOKUZ MAYIS EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * PAMUKKALE EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ÇANAKKALE ONSEKİZ MART EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * MUĞLA EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * MERSİN EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * SÜLEYMAN DEMİREL BURDUR EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * İNÖNÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ABANT İZZET BAYSAL EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * KARADENİZ TEKNİK FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ONDOKUZ MAYIS AMASYA EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * SAKARYA EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * KARADENİZ TEKNİK GİRESUN EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * CUMHURİYET EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * PAMUKKALE EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ONDOKUZ MAYIS SİNOP EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * YÜZÜNCÜ YIL EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ÇANAKKALE ONSEKİZ MART EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * SÜLEYMAN DEMİREL BURDUR EĞİTİM FAKÜLTESİ
  * ANADOLU AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ
  * ONDOKUZ MAYIS ÜNYE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  kız teknik ve meslek lisesine 330.132-362.548 puan arası çocuk gelişim bölmünü seçmeniz gerekiyor


 5. Kayıtsız Üye

  bende öğretmen olmak istiyom anasınıfı


 6. kubra

  Bende ogretmen olmak istiyorum kucuklukten beri en buyuk hayalimde bu.acaba olabilirmiyim


 7. Misafir Üye

  Ben açik ögretim lisesine kayit yaptirdim neyapmam gerek ana okul ögretmeni olmak icin


 8. meryem

  Anasınıfı öğretmeni olmak için üniversite sınavına girmeli ve Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin "Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü"nü kazanmalısınız.

  Bu bölüm 2000 ÖSS'den itibaren Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği programının amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Mezunlar meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

  Mezun olduktan sonra, KPSS den de gerekli puanı almaları gerekmektedir.

  Kız meslek lisesi mezunları ise ana okulu öğretmeni olamazlar, ancak "usta öğretici" olarak yani bağımsız sınıf almadan (yardımcı) sözleşmeli öğretmen olarak görev yapabilirler.


 9. Misafir Üye

  arkadaşlar ben uniden terkimm liseyi iletişm meslek lisesinde bitrdim acba açık öğretimde anasınıfı öğretmenliği ouyabilirmiyim üniversiteyi ve nasıl olur acaba


 10. Misafir Üye

  bende anaokulu öğretmeni olmak istiyorum. Karamürselde oturuyorum. Yarın teog sınavım var diğer adıyla SBSde denilebilir.Benim kız meslek lisesinemi gitmem gerkiyor??


 11. Selina

  Ben ortaokula gidiyorum ve meslek lisesimi kazanmam gerekiyor ?


 12. Misafir Üye

  ben orta sona gidiyorum anasınıfı öğretmeni olmak istiyorum.Bunun için hangi okulu okumam gerekir ve ünüversiteyi okumadan stajlara başlayabilirmiyim.


 13. elif

  Arkadaşlar yaa hani bu puan var ya üstte o olmak zorunda mi


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri