Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

kuvayi milliye hareketinin içinde yer alanlar kimlerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk'ün Kurduğu Gazetelere İrade-i Milliye Ve Hakimiyet-i Milliye Gibi İsimler Vererek Kuvayi Milliye
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kuvayi Milliye Hareketinin İçinde Yer Alanlar Kimlerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ŞEHİT SAKIP BEY

  Sakıp Bey, 1889 yılında Kilis\'te doğdu. Ruhizade Rahim ağa\'nın oğludur. Beyrut ve Halep\'te Polis Memurluğu yaptı.Kilis\'in işgali ile birlikte memuriyeti terk ederek, Kilis\'te Milli Mücadeleye katıldı.Kuvva-i Milliye Başkanı Albay Kamil Bey ile irtibat kurarak önemli görevler üstlendi. Suriye topraklarında kalan Berk Ovasında Fransız birlikleri ile çarpışırken 25 Mart 1920 tarihinde şehit oldu.

  Şehit Sakıp Bey\'in mezarı 1921 yılında imzalanan Ankara itilafnamesi ile Türkiye -Suriye sınırı çizilince Suriye\'de kalmıştır. 1935yılında naşı Kilis\'e getirilerek, Şehitler Abidesine defnedildi.

  POLAT BEY

  Suvari Yüzbaşı Kamil Polat Bey, Sivas Kongresinden sonra direniş güçlerinin başında görev almak için Kilis\'e geldi.

  28 Mart 1920 tarihinde Kilis - Antep yolu savunmasında, Elmalı Köprüsünde Şahin Bey\'in şahadetinden sora, mahiyetindeki birlikler dağılmıştı. Polat bey\'in etkili çalışmaları sonucu Kuvva-i Milliye\'nin toparlanması sağlandı.

  Polat bey Kilis\'in kurtuluşunda da çok önemli hizmetler yapmıştır.

  MÜSLÜMAN BEY

  Asıl adı Tahirzade Mehmet\'tir. Müslüman Bey O\'nun Kod adıdır. 1919 yılında Fransızlar Güneydoğu Anadolu Bölgesini İngilizlerden devralıp işgal ettiğinde Müslüman Bey, Kuvva-i Milliye birliklerini teşkilatlandırarak, işgallere karşı müfreze kumandanı olarak savaşmıştır.

  Müslüman Bey; Cercik (Polatbey Köyü) Müfreze Kumandanı olarak Kilis\'in kurtuluşunda çok önemli görevler ifa etmiştir.

  Kilis\'te Müslüman Bey adını taşıyan bir Mahalle bulunmaktadır.

  KARTAL BEY

  Kartal Bey, 1875 yılında Kilis\'te doğdu. Asıl adı Mehmet Zühdü olup, Kartal kod adıdır. 1902 yılında Asteğmen olarak Halep\'te görev yapmıştır. I. Dünya Savaşında ise Yüzbaşı olarak savaşa katılmıştır.

  Kilis işgal edilence; Mustafa Kemal O\'nu Kilis, Antep Maraş Urfa, Halep Müfreze Kumandanı olarak görevlendirmiştir. Kilis\'te Kuvva-i Milliye\'nin örgütlenmesinde büyük katkıları olmuştur. Kartal Bey daha sonra Mustafa Kemal\'in emriyle Antep\'te işgal birlikleri ile savaşmıştır.

  Kurtuluş Savaşından sonra Gümrük Güvenlik kuruluşunda çalışmış yakalandığı verem hastalığına yenik düşmüştür.

  İSLAM BEY

  İslam Bey, 1885 yılında Kilis\'te doğdu. Asıl adı Mehmet\'tir. I. Dünya Savaşında askere alınarak, Çanakkale Cephesine gönderilir. Burada büyük başarıları görülür. Mondros Mütarekesi ile Osmanlı Ordusu terhis edilence İslam Bey de memleketi Kilis\'e döner.

  İngilizler ve Fransızlar Kilis ve çevresini işgal edince, Kilis\'in ileri gelenleri ile beraber amansız bir mücadele verir. Kilis\'in kurutuluşundan sonra İslam Bey, bir süre Belediye Başkanlığı yapmış bundan sonra da İstihbarat Müdürlüğüne atanmıştır.

  İslam Bey 1970 yılında 73 yaşında iken vefat etti. Adı Kilis\'te mahalle, cadde ve parklarda yaşatılmaktadır.

  ASLAN BEY

  Aslan Bey, 1884 yılında Kilis\'te doğdu. Babası Jandarma Yüzbaşı Ali Bey\'dir. Asıl adı Yusuf Ziya olup, Antep ve Kilis cephelerinde gösterdiği kahramanlıkları sebebiyle kendisine Aslan Bey denilmiştir.

  1911 yılında Trablusgarp\'da İtalyanlara karşı Derne Cephesinde, I. Dünya Savaşında Jandarma çavuşu olarak Kilis ve Antep cephelerinde , büyük başarırları görülmüştür.

  17 Şubat 1921\'de Antep şehrindeki taarruza katılan Aslan Bey\'e başarılarından dolayı İstiklal Madalyası verilmiş ve yüzbaşı olmuştur. 6 Kasım 1942 yılında vefat etmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri