Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ülkemizin doğal güzellikleri ve tarihi eserleri nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Konyanın tarihi eserleri ve doğal güzellikleri Türkiyedeki Tarihi ve doğal Güzellikler , Ülkemizin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 167      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ülkemizin Doğal Güzellikleri ve Tarihi Eserleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyenin Doğal Güzellikleri Ve Tarihi Eserleri Nelerdir
  Türkiyenin Doğal Güzellikleri Ve Tarihi Eserler Nedir Kısaca

  Türkiyenin doğal güzelliklerini sıralamak için bölgelerine göre ayrıştırabiliriz. Türkiye Asya ve Avrupa kıtasının kesiştiği bir bölgede Dünya tarihi boyunca çok büyük imparatorluklara ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi konum itibari ilede dört mevsim yaşanan bir ülkedir. Bölgelerine göre sırası ile doğal güzelliklerini belirleyecek olursak;

  Marmara Bölgesi:

  Marmara bölgesinin Avrupa yakasında kalan sahilleri turistil açıdan fazla popüler değilsede Osmanlı ve Bizans mimarisinden tarihi eserler barındırmaktadır. Özellikle İstanbul ili hem tarihi hemde boğaz manzarası açısından ülke için büyük önem taşımaktadır. Asya kıtasında kalan kıyı şeridi ve yakınadaları turistik açıdan önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Bursa Uludağ Milli parkı ve kayak merkezleri doğal güzellikleri arasında dır. Ayrıca Osmanlı devletine ev sahipliği yapmış Bursa ili tarihi eserler açısından çok zengindir. Çanakkale ilinde ise kurtuluş mücadelsesinin anılarını saklamaktadır.

  Ege Bölgesi:

  Ege bölgesi iç kesimlerde genelde tarihi eser açısından anadolunun çok eski uygarlıkarını yansıtacak değerlere sahiptir. Kıyı şeridi ise Akdeniz bölgesinden sonra ikinci önemli turistik plaj ve tatil köylerini bulundurmaktadır. Doğal güzellikleri olarak İzmir ilinin yanısı sıra Manyas Kuş gölü ve pamukkale ilk sayılabilecek doğal güzellikleridir. Ayrıca İzmir Bizansın ve hıristiyan dünyasının çok önemli tarihi eserlerine sahiptir. Ege bölgesi sağlık açsınından turist toplayan önemli bir bölgedir.

  Akdeniz Bölgesi:

  Antalya muğla gibi illeri dünyanın sayılı plajlarına sahiptir. Ayrıca yüksek yerlerinde yemyeşil orman ve doğası ile tatil köyleri ile meşhurdur. Doğal güzellikleri olarak plajları ve denizi turzim açısından ülkenin en önemli merkezi ve gelir kaynağıdır. Kovada Gölü, Kızıldağ, Köprülü Kanyon ve Karatepe - Aslantaş milli parkları bulunur. Antalya'da her yıl düzenlenen Altın Portakal Film Festivali ile Mersin Moda ve Tekstil Fuarı da önemli turizm etkinliklerindendir.

  İç Anadolu Bölgesi:

  Bölgenin önemli turistik yerleri peribacaları, Ihlalra vadisi, Derinkuyu'daki yeraltı kentleri (Kapadokya) dir Konya'daki Selçuklu eserleri, Mevlana türbesi ve çeşitli yerlerdeki antik hitit kentleri önemli turistik değerlerdir. Bölgede sağlık turizmi de gelişmiştir Özellikle Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde, Kayseri illerinde kaplıcalar bulunmaktadır Bu yerleşim merkezlerinde bu maksatla kurulmuş dinlenme ve konaklama tesisleri yer alır. Bölgedeki Erciyes ve Elmadağ kayak turizmi açısından gelişmiş yerlerdir. Bölgede özellikle Ankara'da bulunan . İç Anadolu'da her yıl gerçekleştirilen, Kayseri Ana¬dolu Fuarı ile Konya Fuarı başlıca turizm ve ticaret etkinliklerindendir. İç Anadolu Bölgesi’nde, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı ve Yozgat Çamlığı Milli Parkı gibi tarihi ve doğal yönden korumaya alınmış turizm alanları da bulunmaktadır.

  Karadeniz Bölgesi:


  Karadeniz bölgesinin en önemli doğal güzellikleri yüksek yaylalarıdır. Karadeniz bölgesi ve kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir. Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir. Bolu Kartalkaya'da ve Ilgaz Dağları'nda kış turizmi yaygındır. Abant gölü ile Yedigöller çevresindeki sayfiye yerleri, Bolu, Düzce, Kızılcahamam kaplıcaları, Amasra, Cide, Sinop Trabzon Sümela Manastırı ve Amasya'da Kral mezarları yer alan tarihi eserler Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyellerini oluşturur. Çoruh nehrinde rafting sporu yapılmaktadır.

  Doğu Anadolu Bölgesi:

  Doğu Anadolu'da bulunan, Ağrı Dağı, Van Gölü, Nemrut Dağı, Süphan Dağlan, Sat Dağları, Mercan Vadisi Milli Parkı turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerdir. Bölgede dağcılık ve kış sporları için çok uygun ortamlar vardır. Palandöken Dağları'nda, Bingöl'de ve Sarıkamış'ta dağ sporları tesisleri bulunmaktadır. Bölgedeki göller, doğal güzellikleriyle birer gezi ve eğlence yerleridir. Doğubeyazıt yakınlarındaki İshak paşa Sarayı da önemli turizm alanlarından birisidir. Erzurum ve Diyadin'de bulunan kaplıcalar sağlık turizmi için önemlidir.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi:


  Bölgedeki Nemrut Dağı ile Diyarbakır ve Şanlı Urfa şehrinde bulunan tarihi eserler bölgenin turizm gelirlerini oluştururlar. Tarihi eserleri olarak insanlık tarihi kadar eski kalıntılar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri olarak Fırtat, Murat ce Dicle gibi nehirleri vardır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  peri bacaları doğal güzelliktir.sonra selçuklu eserleri paristeki eyfer kulesi ve benzeri gibi şeyler olabilir eyfer kulesinden emin değilim ama tahminim.


 5. ülkemizin doğal güzellikleri ve tarihi eserleri
 6. kurucu

  ben kurucu bu siteyi yapmak çok zordu lütfen emeğe saygı


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri