Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

engelliler haftası ile ilgili kısa yazı lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Engelliler Haftası İle İlgili Şiirler Kısa Engelliler Haftası ile ilgili Sözler - Engelliler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 100      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelliler Haftası İle İlgili Yazı Kısa

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Engelliler Haftası İle İlgili Yazı Kısa

  ENGELLİLER HAFTASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA, GENEL BİLGİ

  10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Sakatlar Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilir.

  Sakatlar Haftası boyunca; sakatlık sorunu, sakatlığın önlenmesi ve Engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda onu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir sakatlık konusu işle*nir. Sakatları Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

  10 Mayıs Sakatlar Haftasının açılışı

  11 Mayıs Görmeyenler günü

  12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü

  13 Mayıs Ortopedik Sakatlar günü

  14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Özürlüler günü

  15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü

  16 Mayıs Sakatlar Haftasına genel bakış.

  Engelliler Haftasý Ýle Ýlgili Yazý Kýsa-engelliler-haftas-.jpg

  ENGELLİ OLMAYA, SAKAT OLMAYA NEDEN OLAN OLAYLAR

  Sakatlarla, sakatlıklarla ilgili çeşitli sorunlar vardır. Sakatlığı doğuran nedenler, Engellilerin eğitimi bunların başlıcalarıdır.

  Sakatlıklar; akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlik, aşıların zamanında yapılmaması, kazalar gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. .

  a- Akraba evliliği

  Doğuştan sakatlıkların önemli bir bölümü akra*ba evliliklerinden ortaya çıkar. Yakın akrabaların teyze, hala, amca, dayı çocuklarının evliliği sonunda çok sayıda kör, sağır, dilsiz ve geri zekalı çocuk doğmaktadır.

  Ankara ilinde yapılan bir araştırma sonucunda 100 sakat çocuktan 30'unun yakın akraba evliliğinden doğan çocuklar olduğu görülmüştür. Tabi bu yıllar önceydi. Şimdi çok şükür halkımız bilinçlendi.

  b- Gebelik öncesi tedbirsizlikler:

  Bebek bekleyen annelerin sık sık röntgen filmi çektirmesi, doktora gitmeden ilaç alması çok sık sigara ve alkollü içki içmesi doğan çocuğun sakat olmasına neden olur.

  c- Aşıların zamanında yapılmaması:

  Doğumdan sonraki ilk yılda verem, çocuk felci aşılarının zamanında yaptırılması gerekir. Aşılar zama*nında yaptırılmazsa türlü sakatlıklar ortaya çıkar. Trahom, çocuk felci, roma*tizma, kalp ve damar hastalıklarının koruyucu, iyileştirici ilaç ve aşıları vardır. Bu aşı ve ilaçların doktor denetiminde verilmesine özen gösterilmeli*dir.

  d- Kazalar:

  İş kazaları, tarım kazaları, trafik kazaları, yangınlar, ateşli silahlar belli başlı sakatlık nedenleridir. Trafik kurallarına uyulmama sonucu her yıl ülkemizde çok sayıda trafik kazaları oluyor. Bu kazalarda çok sayıda yurttaşımız ölüyor. Yukarda sayılan her tür kazadan korunmak ve sakat kalmamak için dikkatli olalım. Kurallara uyalım. Uymayanları uyaralım. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Bence kısa olmuş biraz daha uzun yazsaydın


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri