Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

sivil savunma günü 28 şubat 28 şubat sivil savunma günü , sivil savunma günü tarihi , sivil savunma günü hakkında bilgi Sivil Savunmanın tarihçesi Ülkemizde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sivil savunma günü 28 şubat, sivil savunma günü tarihi,sivil savunma günü hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  sivil savunma günü 28 şubat

  28 şubat sivil savunma günü,sivil savunma günü tarihi,sivil savunma günü hakkında bilgi

  Sivil Savunmanın tarihçesi

  Ülkemizde sivil halkın korunmasına ilişkin önlemlerin başlangıç tarihi 1928 olup, bu yılda "Cephe Gerisinin Havaya Karşı Müdafaa, Muhafazası" adı altında bir Talimname çıkarılmıştır. Bundan sonra çeşitli idari düzenlemelerle yürütülen hizmetler 1938 yılından itibaren 3502 sayılı PASİF KORUNMA KANUNU ile yerine getirilmeye çalışılmıştır.

  II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan uçakların ve silah menzillerinin cephe gerisine kadar uzanması nedeniyle bu savaşta sivillerin gördüğü zayiat ve ekonomik tesislerin uğradığı hasarlar dikkate alınarak, Türkiye'nin 1952 yılında NATO üyeliğine kabulünden sonra, 1959 yılında bugünkü Sivil Savunma teşkilat ve faaliyetlerini düzenleyen ''Sivil Savunma Kanunu'' yürürlüğe konulmuştur.

  SİVİL SAVUNMANIN TANIMI VE ÖNEMİ

  Düşman taarruzlarına, tabii afetlere ve büyük yangınlara karşı, halkın can ve mal kaybının asgari hadde indirilmesi; hayati öneme haiz her türlü kamu, özel teşebbüslerin korunması, faaliyetlerinin idamesi için acil onarım ve ıslahı, savunma gayretlerinin sivil halk tarafından azami şekilde desteklenmesi ve cephe gerisi maneviyatın muhafazası için her türlü silahsız, koruyucu ve kurtarıcı tedbirlerin alınması ve faaliyetlerin yapılmasını sağlamaktır.
  Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında cephede olduğu kadar cephe gerisindeki sivil halkın zayiatının fazla olduğu gözlemlenmiştir. Gelişen teknoloji ve dünyanın jeolojik yapısına bakılarak savaşlar ve doğal afetler karşısında halkın can ve mal emniyetinin sağlanması konusunda tedbir almaya gidilmiş ve bu kavrama Sivil Savunma adı verilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sivil Savunma Günü Şiirleri, Sivil Savunma Günüyle ilgili Şiirler
 3. Sivil Savunma Günü İle İlgili Şiirler
 4. Sivil Savunma ve Sivil Savunma Kurumları Nelerdir
 5. Sivil Savunma Günü Resimleri
 6. Sivil Savunma Günüyle İlgili Özlü Sözler, Sivil Savunma Günü ile İlgili Sözler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri