Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Lösemi Hastalığının Belirtileri, Lösemi Hastalığının Nedenleri, Lösemi Hastalığında Teşhis ve Tanı, Çocuklarda Lösemi Tedavisi, Lösemi Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri ÇOCUKLUK ÇAĞINDA LÖSEMİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDENLERİ
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Lösemi Hastalığının Belirtileri, Lösemi Hastalığının Nedenleri, Lösemi Hastalığında Teşhis ve Tanı, Çocuklarda Lösemi Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Lösemi Hastalığının Belirtileri, Lösemi Hastalığının Nedenleri, Lösemi Hastalığında Teşhis ve Tanı, Çocuklarda Lösemi Tedavisi, Lösemi Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri


  ÇOCUKLUK ÇAĞINDA LÖSEMİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
  Çocukluk çağındaki kanser vakalarının % 35′ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir.Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.
  Lösemi Hastalığının Nedenleri:
  Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.
  Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.
  Lösemi hastalığının belirtileri:
  * İştahsızlık,
  * Kansızlık,
  * Zayıflama,
  * Bacaklarda kemik ağrıları,
  * Cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar),
  * Burun ve dişeti kanamaları,
  * Ateş.
  Lösemi Hastalığında Teşhis ve Tanı:
  ilk gözlenen bulgulardır.Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir.
  Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir.
  Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.
  Çocuklarda Lösemi Tedavisi:
  Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.
  Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide % 85′lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır.
  Lösemi Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri:
  Çok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.
  Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden immün sistem yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.
  Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar.
  Kaynak : Lösev


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Lösemi Hastalığı, Nedenleri, Çeşitleri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
 3. Kan Kanseri (Lösemi), Nedenleri, Çeşitleri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
 4. Lösemi Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?
 5. Lösemi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
 6. Çocuklarda Lösemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri